Poslední adresa | Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka
5
6
7
8
15
9
16
10
11
12
13
14
Jedno jméno, jeden život, jedna tabulka
    Jak umístit tabulku    

Petr Pithart uctil v Moskvě památku popravených

V neděli 3. června jsme uctili památku pětice Čechoslováků popravených v letech Velkého teroru 1937-1938 v SSSR. Svou tradiční tabulku v místech posledního bydliště mají učitelka tance Gertruda Arosevová, rozená Freundová, automechanik Konstantin Mašek, úředník Vladislav Petras, dělník Ignát Petruk a architekt Antonín Urban. Akce proběhla pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a za osobní účasti Petra Pitharta.

Třicítka nadšených studentů německé architektonické školy Bauhaus přijela do SSSR budovat komunismus

Byli mezi nimi Němci, Češi, Maďaři, Švýcaři… Téměř všichni byli popraveni během represí v letech Velkého teroru, mezi nimi i český architekt Antonín Urban, popravený 7. 6. 1938 ve věku 32 let.

V roce 1923 přijel z Prahy. Stýká se s emigranty. Zastřelit!

Takový rozsudek si vyslechl automechanik Konstantin Mašek, popravený 29. května 1937 ve věku 55 let.

Přijeli z Československa budovat socialismus do SSSR

Bydleli ve stejném domě a byli popraveni ve stejný den 13. 8. 1938. Úředník Vladislav Petras zemřel na popravišti ve věku 46 let, dělník Ignát Petruk ve věku 40 let.

Ani osobní známost s Molotovem nezachránila před popravou diplomata Alexandra Aroseva a jeho českou manželku Gertrudu

V takzvaném Domě na nábřeží v ulici Serafimoviča 2 bylo popraveno 242 obyvatel, mezi nimi i Gertruda Arosevová, rozená Freundová, popravená 2. 12. 1937 ve věku 28 let.

Na stránkách projektu Poslední adresa zpřístupňujeme dvě databáze obětí politických represí v SSSR

v nichž je možné vyhledávat také české a československé oběti sovětského režimu. Link: databáze Poslední adresa a databáze Oběti politického teroru v SSSR. Pokud budete chtít na základě údajů v databázi požádat o umístění pamětní tabulky Poslední adresy v Rusku, můžete si podat žádost na https://www.poslednyadres.ru/zayavka/, nebo se obrátit na českou Poslední adresu. Rádi Vám při podání žádosti budeme nápomocni.

Iniciativě Poslední adresa byla udělena cena Karla-Wilhelma Frickeho Za demokracii a svobodu. Cenu pojmenovanou po jednom z nejznámějších obránců lidských práv převzal 15. června v Berlíně iniciátor projektu Sergej Parchomenko z rukou Joachima Gaucka.

Více zde
Podaná žádost Připravuje se k umístění Tabulka umístěna